• Pokój 43

V Festiwal Polskiego Radia Chopin

Od 10.04.2024 do 14.04.2024

V Festiwal Polskiego Radia Chopin
W dniach 10-14 kwietnia 2024 roku w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, odbędzie się 5. Festiwal Polskiego Radia Chopin, zorganizowany przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Temat przewodni tegorocznego wydarzenia to: „U progu romantycznej Europy: rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin”. Przez pięć kolejnych wieczorów wybitni muzycy wykonają programy tematycznie wkomponowane w naczelny temat Festiwalu. Serdecznie zapraszamy.

Śr. 10.04. godz.: 19:00
Cz. 11.04. godz.: 19:00
Pt. 12.04. godz.: 19:00
So. 13.04. godz.: 19:00
Nd. 14.04. godz.: 19:00
Potrwa do: Nd. 14.04.

 
 
V Festiwal Polskiego Radia Chopin„U progu romantycznej Europy:rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin”
10–14 kwietnia 2024 
 
 
W roku 2024, roku kilku ważnych i okrągłych rocznic będzie w Antoninie wiele okazji do hucznego świętowania. Jedną z rocznic kluczowych jest 200-lecie oddania do użytku Pałacu Myśliwskiego, zaprojektowanego na zlecenie Antoniego Radziwiłła przez czołowego architekta romantycznej Europy, Friedricha Schinkla. Budowany w latach 1822–1824 Pałac, co warto podkreślić, jest jedynym zachowanym na ziemiach polskich obiektem architektonicznym, w którym przebywał Fryderyk Chopin, spędzając tam prawie 2 tygodnie życia – Pałac Myśliwski nie zmienił swojego kształtu przez dwa wieki. Wszystkie inne obiekty – mieszkania warszawskie Chopinów, Pałac Namiestnikowski, dworki w Żelazowej Woli, Szafarni czy Dusznikach Zdroju, zostały w toku toczących się wojen zniszczone, a w trakcie procesów rekonstrukcji – uległy gruntownej przebudowie. To dlatego właśnie w Pałacu w Antoninie od pięciu lat organizowane są przez Polskie Radio Chopin festiwale pianistyczno-kameralne – jedynie tam można poczuć ducha lat 20. romantycznej epoki i zarazem ducha najwybitniejszego polskiego kompozytora.
Tegoroczna edycja wydarzenia przebiegać będzie pod hasłem „U progu romantycznej Europy: rok 1824 i okolice. Beethoven i Chopin”. Rok 1824 był bowiem czasem szczególnie brzemiennym dla obu twórców. Zaledwie 14-letni Chopin naszkicował wówczas swoje pierwsze arcydzieło – uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej historii Mazurek a-moll (opublikowany kilka lat później jako op. 17 nr 4), z kolei Beethoven ukończył i doprowadził do prawykonania (7 maja 1824) monumentalnej i epokowej IX Symfonii d-moll op. 125, której fragment finału do tekstu Schillerowskiej Ody do radości, w 1986 roku stał się Hymnem Unii Europejskiej.
Podczas pięciodniowego festiwalu zabrzmią dzieła komponowane około 1824 roku, niekiedy pisane specjalnie z myślą o Księciu Radziwille, który bardzo popierał zarówno Chopina, jak i Beethovena. Zabrzmi Mazurek a-moll Chopina, a także dzieła komponowane przez Beethovena 200 lat temu – m.in. wspaniałe Bagatele op. 126. Niezwykłym rarytasem będzie prezentacja Uwertury imieninowej op. 115 z 1814 roku autorstwa Beethovena zadedykowanej księciu Antoniemu Radziwiłłowi. To utwór ważny w dwójnasób: nie tylko dlatego, że jest jedynym dziełem wielkiego wiedeńskiego klasyka napisanym na zamówienie Polaka, ale także dlatego, że po raz pierwszy, na dekadę przez IX Symfonią, pojawia się w nim tak ważny dla zjednoczonej Europy temat Ody do radości.
Na program festiwalu złoży się pięć koncertów, w których muzyka Beethovena i Chopina stanowić będzie repertuarową dominantę (oczywiście pojawią się też dzieła innych kompozytorów).
Festiwal będzie promowany na antenie Polskiego Radia Chopin oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) tej anteny, a także anonsowany na pozostałych antenach Polskiego Radia, przede wszystkim w Programie 2 Polskiego Radia.

PROGRAM:
10 kwietnia (środa, wstęp wolny) godz. 19:00– wystąpi Tomasz Kamieniak, pianista specjalizujący się w muzyce Ferenca Liszta, autora pierwszej monografii poświęconej Chopinowi i Charlesa Valentina Alkana, przyjaciela Chopina.W programie jego recitalu znajdzie się:– pierwsza część III Koncertu fortepianowego c-moll 37 Ludwiga van Beethovena w opracowaniu Alkana,– Trzy utwory w tonie patetycznym 15 Alkana (zadedykowane Lisztowi),– wybrane pieśni Chopina w opracowaniu Liszta.
11 kwietnia (czwartek, wstęp wolny) godz. 19:00– drugi dzień festiwalu poświęcony jest najbardziej obiecującym pianistom najmłodszego pokolenia. Tym razem w recitalu m.in. z dziełami Chopina i Beethovena wystąpi 15-letnia pianistka Antonina Maria Waliszewska, która uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie u Teresy Kaczmarek. Jest pod stałą opieką mistrzowską prof. AM dr hab. Joanny Marcinkowskiej z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
12 kwietnia (piątek, wstęp biletowany) godz. 19:00– to dzień rezerwowany dla muzyki jazzowej – w aranżacjach kompozycji Chopina (m.in. Mazurka a-moll) oraz tematu Beethovenowskiej Ody do radości zaprezentuje się jeden z najwybitniejszych polskich pianistów Filip Wojciechowski, któremu towarzyszyć będzie obecnie najbardziej wzięty w Polsce kontrabasista jazzowy Paweł Pańta.
13 kwietnia (sobota, wstęp biletowany) godz. 19:00– wystąpi jeden z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia, wychowanek prof. Piotra Palecznego i wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Mischa Kozłowski, który wykona m.in. cykl Bagatel op. 126 Beethovena, skomponowanych w 1824 roku, a także Scherzo cis-moll op. 39 Chopina, które zostało zainspirowane drugą częścią z IX Symfonii Beethovena.
14 kwietnia (niedziela, wstęp biletowany) godz. 19:00– festiwalowy finał wypełni recital wokalny. Maciej Straburzyński, wybitny baryton, przez wiele lat związany z operą w Amsterdamie i przyjaciel najwybitniejszego holenderskiego kompozytora operowego XX wieku Louisa Andriessena (1939–2021), wspólnie z pianistką Laurą Sobolewską (oboje są wykładowcami poznańskiej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu), wykonają pieśni Beethovena i Chopina, W programie nie zabraknie m.in. ostatniego arcydzieła wokalnego naszego kompozytora – inspirowanej słynną sceną więzienną z opery Fidelio Beethovena – pieśni Z gór gdzie dźwigali do słów Zygmunta Krasińskiego.
Wszystkie koncerty V Festiwalu będą transmitowane o 19.00 na antenie Polskiego Radia Chopin. W przerwach koncertów nadawane będą rozmowy z muzykami, prowadzone przez Marcina Majchrowskiego, który na co dzień związany jest z radiową Dwójką.
 
Bilety można zakupić w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów (w Recepcji), w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (w kasie biletowej) lub online na stronie www.ckis.kalisz.pl (w zakładce „KUP BILET”).