Szanowni Państwo, w dniu 07.12.2024 (sobota) godz. 18:00 zapraszamy na „Degustacyjną Kolację Myśliwską u Radziwiłłów” - Szczegóły w zakładce "SPECJALNE"
41. Konfrontacje Chopinowskie
41. Konfrontacje Chopinowskie w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie
Stowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie - Antonin" w Ostrowie Wielkopolskim oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na 41. Konfrontacje Chopinowskie, które odbywać się będą się w Pałacu Myśliwskim w Antoninie, w lipcowe niedziele bieżącego roku.W pierwszym z nich, 14 lipca br. o godz. 19.oo. wystąpi pianistka Magdalena Lisak, 21 lipca br. także o 19.oo pianistka Weronika Chodakowska, informacje o trzecim recitalu 28 lipca, przekażemy w późniejszym terminie.
[Od: Nd. 14.07.]
Nd. 21.07. godz.: 19:00
Nd. 28.07. godz.: 19:00
14 lipca (niedziela), godz. 19:00
MAGDALENA LISAK – fortepian
Urodzona w Katowicach pianistka pielęgnuje rodzinne tradycje muzyczne. Od najmłodszych lat zdobywała najwyższe laury na konkursach krajowych i międzynarodowych. W 1994 roku ukończyła z wyróżnieniem klasę fortepianu profesora Andrzeja Jasińskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym samym roku, po dojściu do półfinału konkursu Gézy Andy w Zurychu otrzymała prywatne stypendium i kontynuowała naukę w Konserwatorium w Zurychu u Homero Francescha. Jednym z jej najcenniejszych doświadczeń były studia w Musik-Akademie w Bazylei w latach 1996-1998 pod kierunkiem Krystiana Zimermana.
Zdobyta na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 roku VI nagroda otworzyła Magdalenie Lisak drzwi do prestiżowych sal koncertowych, jak Hitomi Memorial Hall w Tokio, Stadt–Casino w Bazylei, Rudolfinum w Pradze czy Filharmonii Narodowej w Warszawie. Uczestniczyła także w festiwalach chopinowskich w Dusznikach-Zdroju, Nohant-La Châtre, Mariańskich Łaźniach, Gandawie, Genewie oraz Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie. Jej interpretacje zostały utrwalone dla Deutsche Rundfunk, Radio Suisse Romande, Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz na płytach CD dla Polskiego Radia oraz CD Accord.
Występuje regularnie z recitalami, wykonuje koncerty z orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i większości krajów europejskich, a także USA, Kanadzie, Japonii, Chinach i Brazylii. Fascynuje ją muzyka najnowsza. W 2000 roku wykonała dla György Ligetiego jego Etiudy, których interpretacja spotkała się z wysoką oceną kompozytora. Dokonała prawykonań w ramach festiwali: Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Laboratorium w Warszawie i Białymstoku oraz Festiwalu Warszawska Jesień. Występowała w charakterze solistki z takimi dyrygentami jak: Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Tomasz Bugaj, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jerzy Salwarowski, Massimiliano Caldi, Agnieszka Duczmal, Jacques Mercier, Reinbert de Leeuw, Jacek Kasprzyk, Ewa Strusińska. Na zaproszenie Narodowego Instytutu im. F. Chopina podjęła się wykonań, a także rejestracji utworów F. Chopina na instrumencie historycznym Erard na płycie CD w serii The Real Chopin.
Realizuje projekty artystyczne pod egidą Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, którego jest założycielką i prezesem. Prowadzi klasę fortepianu katowickiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora, od 2019 roku będąc Kierownikiem Katedry Fortepianu. Jej działalność pedagogiczna obejmuje także kursy mistrzowskie m.in. w Showa Academia Musicae w Tokio, Uniwersytecie w Ostrawie, Narodowej Akademii Muzycznej „Pancho Vladigerov” w Sofii (Bułgaria), wykłady na japońskich wyższych uczelniach artystycznych oraz nagranie DVD utworów dla dzieci i młodzieży w ramach publikacji dydaktycznych The Piano. General method.
Ponadto uczestniczyła w jury International Chopin Piano Competition in Asia (2010 – 2023), Komisji Kwalifikacyjnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (2010) i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach (2023) oraz 54. Beethovenův Hradec International Music Competition and Music Festival (2016, 2022) w Hradec nad Moravici (Czechy).
Była pierwszą pianistką, która 11 lipca 1999 roku zagrała recital na ofiarowanym Powiatowi Ostrowskiemu przez mecenasa Wincentego J. Broniwój-Orlińskiego fortepianie Steinway & Sons.
W programie:
Fryderyk Chopin (1810-1849)– Grande Valse brillante Es-dur op. 18– Etiuda Es-dur op. 10 nr 11– Etiuda c-moll op. 10 nr 12– Mazurki op. 33nr 1 gis-mollnr 2 C-durnr 3 D-durnr 4 h-moll– Ballada As-dur op. 47
Karol Szymanowski (1882-1937)– Shéhérazade (z cyklu Maski op. 34)
Wanda Landowska (1879−1959)– Quatre morceaux op. 2 No 4 En valsant
Juliusz Zarębski(1854-1885)– Les roses et les épines [Róże i ciernie] op. 13I. Andante con motoII. Presto con fuocoIII. Andante con motoIV. Allegro molto (quasi presto)V. Allegro moderato
21 lipca (niedziela), godz. 19:00
WERONIKA CHODAKOWSKA – fortepian
Weronika Chodakowska to artystka młodego pokolenia, nieustannie i aktywnie poszukująca świeżych pomysłów muzycznych. Z zamiłowaniem tworzy i angażuje się w inicjatywy, mające na celu przywracanie do praktyki koncertowej i promowanie dotychczas nieodkrytej i niewykonywanej, a zaskakującej i wartościowej literatury fortepianowej polskich kompozytorów. Eksperymentuje także na różnych polach sztuki, z powodzeniem biorąc udział w ważnych projektach filmowych i teatralnych. Istotnym elementem jej działalności jest zaangażowanie w przedsięwzięcia edukacyjne, mające na celu przyciąganie młodych odbiorców do świata muzyki klasycznej i sprawienie, że świetna muzyka stanie się dla nich dostępna.
W 2023 roku artystka wydała swój debiutancki album „From Lviv to Paris” z dziełami fortepianowymi Karola Mikulego, będący pierwszą na świecie monografią fortepianową tego kompozytora. Utrwalone na płycie kompozycje to w większości światowe premiery ukazujące przekrój bogatej inwencji twórczej ich autora. Wydanie spotkało się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy. Od czasu premiery Weronika Chodakowska wystąpiła z kilkudziesięcioma recitalami promującymi album w ramach trasy koncertowej „From Lviv to Paris” w Polsce, Niemczech, we Włoszech i na Litwie.
W 2021 roku pianistka otrzymała II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Leopold Bellan w Paryżu. W 2020 roku otrzymała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Gloria Artis” w Wiedniu. Jeszcze jako uczennica liceum debiutowała jako solistka na estradzie Filharmonii w Szczecinie, Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach czy w Studiu u Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Pianistka rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 11 lat pod kierunkiem prof. Tatiany Stępniak. Zaledwie po 5 latach edukacji muzycznej brawurowo wykonała II Koncert fortepianowy c-moll op. 18 Siergieja Rachmaninowa. Jako 17-latka zadebiutowała z recitalem fortepianowym w USA, wykonując dzieła Domenica Scarlattiego, Fryderyka Chopina i Aleksandra Skrjabina. Studia magisterskie ukończyła w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej i dr. Ramiro Sanjinesa na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Tajniki interpretacji zgłębiała również podczas nauki w Berlinie na renomowanej uczelni Hochschule für Musik Hanns Eisler oraz w ramach studiów licencjackich w Lucernie.
Artystka doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne podczas licznych kursów interpretacji w kraju i za granicą, pracując z takimi znamienitymi postaciami ze świata pianistyki jak Vladimir Krainev, Philippe Giusiano, Vitalij Berzon, Katarzyna Popowa-Zydroń, Anna Malikova, Krzysztof Jabłoński czy Tobias Koch. Pianistka wielokrotnie dokonywała nagrań na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Chopin.
W programie:
Fryderyk Chopin (1810-1849)– Polonez cis-moll op. 26 nr 1– Preludium Des-dur op. 28 nr 15– Preludium cis-moll op. 45– Ballada F-dur op. 38
Karol Mikuli (1821-1897)– Preludium C-dur op. 9 nr 1– Etiuda B-dur op. 9 nr 3– Mazurek G-dur op. 10– Mazurek g-moll op. 2 nr 4– Ballada B-dur op. 21
28 lipca (niedziela), godz. 19:00
Enxu Zhang (Chiny)
Enxu Zhang rozpoczął naukę gry na fortepianie w 2013, uczęszczając do gimnazjum przy Konserwatorium Muzycznym w Tianjin w klasie Xiuqing Li, gdzie otrzymywał stypendium. Jednocześnie pracował pod kierunkiem Dongli Mao z Centralnego Konserwatorium Muzycznego. W 2016 dostał się do programu "Młoda Akademia” w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Łukasza Trepczyńskiego, gdzie w 2019 rozpoczął studia.
Podczas swojej edukacji muzycznej uczestniczył w kursach mistrzowskich, pracując m.in. z takimi artystami jak: Klaus Bäßler, Marleen Bäßler, Thomas Just, Stepan Simonian, Andrzej Artykiewicz, Katarzyna Popowa-Zydroń, Anna Malikova, Magdalena Lisak i Valentina Igoshina. Koncertował w Chinach (Pekin, Tianjing, Hongkong) oraz w krajach europejskich (Polska, Węgry i Niemcy).
W 2022 wystąpił na recitalu zorganizowanym przez Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem kilku konkursów fortepianowych: 15. Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego "Chopin dla najmłodszych" w Antoninie, 2019 (wyróżnienie); 3. Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego WPTA Finlandii, 2021 (Absolute Award; edycja online), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Gdańsku (2. nagroda; konkurs online), Konkursu Fortepianowego w Orbetello we Włoszech (2. nagroda; edycja online). Uczestniczył również w 10. Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Franza Liszta Weimar-Bayreuth, 2021 i 15. Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, 2021 i 37. Turnieju Pianistów Stypendys-tów Zagranicznych o nagrodę im. księcia Antoniego Radziwiłła w An-toninie, 2024 (nagroda specjalna – niniejszy recital).
Program:
F. Liszt: Etiudy Transcendentalne S. 139
nr 1 Preludium
nr 2
nr 4 Mazeppa
nr 8 Wilde Jagd
F. Chopin:
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Etiuda h-moll op. 25 nr 10
Scherzo b-moll op. 31
S. Rachmaninow:
Wariacje na temat Corellego op. 42
Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów 200-lecia Pałacu Myśliwskiego w Antoninie.
Informacje o biletach:
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antonietel. 62 73 48 300kom. 602 267 796mail: recepcja@palacantonin.pl