• Pokój 43

Konfrontacje Chopinowskie

03.07.2022

39. Konfrontacje Chopinowskie
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
lipcowe niedziele 2022
 
 
 
 
03 lipca 2022, godz.19.oo
Duet fortepianowy
Joanna Kaczmarska-Bieżyńska, Robert Adamczak
 
Program koncertu:
F. Schubert – Rondo A-dur op. 107
F. Chopin – Wariacje D-dur na temat pieśni T. Moore’a
G. Fauré – Suita Dolly op. 56
            Berceuse
            Mi-a-ou
            Le Jardin de Dolly
            Kitty-Valse
            Tendresse
            Le Pas Espagnol
A. Dvořák – Tańce słowiańskie:
            g-moll op. 46 nr 8
            H-dur op. 72 nr 1
            e-moll op. 72 nr 2
            C-dur op. 72 nr 7
 
Słowo o muzyce:
Katarzyna Piątkowska-Pinczewska
 
 
Robert Adamczak
profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu), doktor habilitowany sztuki muzycznej, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa-Komedy Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Za działalność i osiągnięcia artystyczne oraz twórczy wkład w rozwój kultury polskiej został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej (2014). Otrzymał Nagrodę Rektora UAM w Poznaniu (2017, 2020) oraz Nagrodę Starosty Ostrowskiego (2010, 2017).
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Witolda Witkowskiego. Ukończył również Podyplomowe Studium Mistrzowskie pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
Koncertuje solowo i w zespołach kameralnych w kraju i za granicą (m.in. USA, Chiny, Francja, Hiszpania, Turcja, Cypr, Szwajcaria, Serbia, Słowacja, Niemcy, Ukraina). Wykonuje utwory od baroku po współczesność. Uczestniczył w ponad osiemdziesięciu międzynarodowych oraz ogólnopolskich festiwalach, konferencjach, warsztatach muzycznych i cyklach muzycznych. Dokonał prawykonań solowych utworów na fortepian, fortepian z orkiestrą oraz utworów kameralnych. Nagrał płytę CD zawierającą utwory fortepianowe nieznanego kompozytora polskiego, żyjącego w XIX wieku - Alfonsa Szczerbińskiego. Współpracuje z wieloma cenionymi muzykami, pedagogami oraz instytucjami kultury. Uczniowie Roberta Adamczaka są laureatami ponad siedemdziesięciu nagród w międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach pianistycznych.
 
Joanna Kaczmarska-Bieżyńska
W jej repertuarze znajdują się arcydzieła klasyki fortepianowej oraz utwory współczesne. Wykonuje kompozycje solowe i kameralne. Współpracuje z wieloma artystami m. in. z flecistką Urszulą Janik, mezzosopranistką Agnieszką Makówką-Saciuk, flecistą Krzysztofem Malickim, z pianistką Joanną Przybylską (duet fortepianowy), skrzypkiem Jarosławem Pietrzakiem. Występowała w Niemczech, Francji, Rosji, Estonii, na Łotwie i Białorusi. Wielokrotnie brała udział w koncertach z cyklu „Musica Moderna” w łódzkiej Akademii Muzycznej. Dokonała nagrań utworów łódzkiego kompozytora współczesnego Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Nagrała solową płytę z sonatami Ludwiga van Beethovena i Franciszka Schuberta oraz wspólnie z Urszulą Janik płytę z francuską muzyką pt. „Barwy fletu”. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego). Jest laureatką w konkursie Jana Sebastiana Bacha w Łodzi (1985) oraz drugiej nagrody (I nagrody nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii tria fortepianowego (1989). W tym samym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Wielokrotnie brała udział w kursach interpretacji muzycznej Wiktora Mierżanowa, Andrzeja Jasińskiego i Rudolfa Kerera. Stopień doktora uzyskała w macierzystej uczelni po okresie asystentury u profesora Tadeusza Chmielewskiego, gdzie była zatrudniona na stanowisku adiunkta i prowadziła klasę fortepianu. Habilitację uzyskała w roku 2010 w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, gdzie została zatrudniona na stanowisku adiunkta habilitowanego. Od 2014 jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tam założyła swój najnowszy duet fortepianowy z Robertem Adamczakiem, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową.
 
 
31 lipca 2022, godz.19.oo
 
UpBeat Quartet:
I skrzypce - Joanna Trzaska II skrzypce - Dominika Luteńko Altówka - Weronika Rácz Wiolonczela - Zuzanna Siepietowska
 
W programie muzyka klasyczna z elementami muzyki filmowej oraz operetkowej.
 
Kwartet smyczkowy UpBeat Quartet to cztery piękne kobiety, cztery energiczne temperamenty i jedna wspólna pasja - muzyka! Czerpiemy z niej radość w najczystszej postaci i dzielimy się nią ze światem. Klasyczne wykształcenie muzyczne i doświadczenie zdobyte w orkiestrach i zespołach rozrywkowych ugruntowały w nas profesjonalizm i swobodę wykonawczą. Uwielbiamy ryzyko i odkrywanie nowych przestrzeni dźwiękowych, pociąga nas ten sam szeroko pojęty ruch i nieprzewidywalność. Wykonujemy muzykę rozrywkową, muzykę filmową, a także klasyczną. Wyjątkowy sposób, w jaki ją odczuwamy, w połączeniu z naszymi nietuzinkowymi osobowościami stanowi mieszankę, która zachwyci nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Mamy za sobą gościnną współpracę z wieloma gwiazdami sceny rozrywkowej i klasycznej. Na co dzień pracujemy w symfonicznych orkiestrach Dolnego Śląska.
 
 
Rezerwacji biletów można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu: 62-7348300, 602-267-796 lub na miejscu w Recepcji Pałacu w Antoninie.  
 
Koncerty zorganizowane zostaną ze środków Samorządu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz sponsorów.