Szanowni Państwo, w dniu 09.11.2024 (sobota) godz. 17:00 zapraszamy na koncert - wstęp wolny.
„Wiedeńskie nastroje” – koncert karnawałowy w Antoninie
Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca. Zapraszamy więc na koncert pełen wspaniałej wiedeńskiej muzyki.
Nd. 02.02. godz.: 17:00
Bilety: ceny biletów uzależnione od miejsc zł Kup bilet»
„Wiedeńskie nastroje”
Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?… Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji, trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić, zawsze oczekując od swoich twórców muzyki lekkiej i przyjemnej w jak najlepszym artystycznym ujęciu.
Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. Kompozytorzy meldowali się w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem, a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.
Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy na karnawałowy wieczór koncert w wykonaniu znakomitych artystów scen muzycznych Łodzi, Ukrainy i Kazachstanu złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów – od upajających walcowanych melodii Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego wiedeńskiego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe.
Koncert rozpocznie się pieśnią Rudolfa Sieczyńskiego, Lwowianina osiadłego w Wiedniu p.t. „Wiedeń, miasto moich marzeń”. Usłyszymy też słynny walc Jana Straussa – syna „Opowieści Lasku Wiedeńskiego” oraz arie i duety scen z jego operetek „Baron Cygański” i „Zemsta nietoperza” („Wielka sława to żart”, „Czardasz Rozalindy”), będziemy się upajać melodiami z pisanych dla wiedeńskich teatrów operetek, m.in. Kalmana i Lehara („Pieśń o Willi”, „Moje usta całują i drżą”, „Gdzie mieszka miłość”, „Co się dzieje oszaleję”). Zabrzmią też popularne pieśni ostatniego „króla wiedeńskiego stylu” Roberta Stolza takie jak „Brunetki, blondynki”, czy „Ninon” wylansowane w okresie międzywojnia przez Jana Kiepurę.
Wykonawcy:
Jolanta Bobras – sopranYelena Lomonossova (Kazachstan) – sopran koloraturowyRomuald Spychalski – tenorDominika Sznajder – skrzypceRobert Stefański – klarnetTaras Hlushko (Ukraina) – fortepian, kierownictwo muzyczne
Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis
JOLANTA BOBRAS – sopran, była solistka TW w Łodzi, oklaskiwana na tej scenie przez 13 sezonów. Obecnie samodzielnie pracująca śpiewaczka wszechstronnego repertuaru i trenerka głosów.
Yelena LOMONOSSOVA – sopran koloraturowy, jedna z najwybitniejszych śpiewaczek Kazachstanu obdarzona tytułem „mistrza sceny”, pierwszy sopran Teatru Muzycznego w Karagandzie.
Romuald SPYCHALSKI – tenor, który karierę rozpoczął debiutem operowym w Teatrze Wielkim w Poznaniu a kontynuuje ją koncertując w Europie, Kanadzie i USA, w kraju m. in. na Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy i jego „Przystankach”.
Taras Hlushko – fortepian, kier. muzyczne, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Wasyla Barwińskiego w Drohobyczu i Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki we Lwowie. Uzyskał kwalifikacje nauczyciela gry na fortepianie, koncertmistrza-akompaniatora, artysty zespołu kameralnego oraz pianisty-wykonawcy koncertowego. Pracował we Lwowie jako pianista-akompaniator na Wydziale Aktorskim Narodowej Akademii Muzycznej i w Teatrze Dramatycznym im. Marii Zańkowieckiej w Zurychu jako pianista Circustraum Conelli Show, a obecnie w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie od roku 2011 jest pianistą-korepetytorem. Laureat międzynarodowych konkursów artystycznych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Krymska wiosna” (nagroda II stopnia), Konkursu Pianistów Pamięci Henryka Neuhausa (nagroda III stopnia), Państwowego Konkursu Młodych Wokalistów im. Teodora Teren-Juskiwa we Lwowie (wyróżnienie dla najlepszego akompaniatora). W 2015 roku był pianistą-akompaniatorem na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Występuje na Ukrainie, w Szwajcarii i w Polsce zarówno w repertuarze klasycznym, jak i musicalowo-rozrywkowym. Współpracuje z dyrygentami i śpiewakami przy realizacjach operowych oraz koncertuje samodzielnie jako pianista-solista.
Dominika Sznajder – skrzypce, absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi. Laureatka wielu nagród na konkursach skrzypcowych i kameralnych. Uczestniczyła w nagraniach trzech albumów płytowych, z muzyką klasyczną, jazzową i filmową. Jest drugim koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej PRIMUZ i pedagogiem w Szkole Muzycznej I i II stopnia.
Robert STEFAŃSKI – klarnet, utytułowany wieloma konkursowymi nagrodami, solista i kameralista, dr muzyki w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Uwaga! Organizator nie zapewnia transportu na koncert.
Kup bilet online:
Nd. 02.02.
17:00
Kup bilet!