• Pokój 43

Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I

Tuesday, March 5, 2024

Szanowni Państwo, 
ksiązka Leo Hirscha "Eliza Radziwiłł. Młodzieńcza miłość cesarza Wilhelma I" również do kupienia w recepcji Pałacu. Zapraszamy.
 
Historia romansu, którym dwieście lat temu ekscytowała się europejska arystokracja.
Niezwykła historia, której nie oparł się również Leo Hirsch (ur. 1903) - pochodzący z Ostrowa pisarz i krytyk literacki. Syn miejscowego kupca, absolwent Katolickiego Gimnazjum Królewskiego w swojej twórczości kilkakrotnie sięgał o wątki związane z rodzinnymi stronami. Po odzyskaniu niepodległości, jak większość Żydów, wraz z rodziną wyemigrował do Berlina, gdzie zaczął robić karierę literacką, przerwaną przedwczesną śmiercią w 1943 roku.
Hirsch sięga po historię Radziwiłłów ze znawstwem lokalnego historyka. Porusza się po Antoninie swobodnie, pokazując, że dobrze zna opisywane przez siebie miejsca. Zabiera przy tym głos w dyskusji o równości urodzenia Elizy i Wilhelma, opowiadając się po stronie Radziwiłłów. Broni ich przed atakami zarówno ze strony im współczesnych, jak i niemieckiej historiografii. Nie po raz pierwszy autor wykazał się przy tym ogromną skrupulatnością w zbieraniu materiału do publikacji. Hirsch wyraźnie fascynował się zarówno historią, jak i biografistyką. Wielokrotnie, wykorzystując ku temu rocznice urodzin czy śmierci, publikował biogramy bliskich mu twórców. Przy tym starał się wniknąć w opisywane przez siebie postaci, poznać ich usposobienie, przeanalizować drogę ich życia. Zastanawiał się, jak konkretne wydarzenia mogły wpłynąć na ich procesy decyzyjne.
                                                                                                                    dr Ewelina Wanke O Autorze (fragment)