• Pokój 43

38. Konfrontacje Chopinowskie

11.07.2021 to 18.07.2021

38. Konfrontacje Chopinowskie
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów
lipcowe niedziele 2021
 
 
 
11 lipca 2021, godz.19.oo
 
Kinga Kubiak - flecistka, urodzona w 1999 roku w Kaliszu. Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu w klasie mgr Anny Wysoczyńskiej.
            Tegoroczna absolwentka studiów I stopnia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Mrozika. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich kształcąc się pod okiem wybitnych flecistów takich jak: Matvey Denim, Aldo Baerten, Agata Igras, Daniel Rybicki i Berten D’Hollander.
            W latach szkolnych była laureatką wielu konkursów kameralnych występując w duecie z akordeonistą - Krzysztofem Bondarem. Podczas trwania studiów uczestniczyła we wielu projektach orkiestrowych, m.in. w Jubileuszowym Koncercie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w Narodowym Forum Muzyki, prapremierowym po 180 latach wykonaniu opery „Kłótnia o zakład” z muzyką Karola Lipińskiego oraz licznych festiwalach kompozytorskich.
            W 2019 współpracowała przy nagraniu płyty Tomasza Radziszewskiego „Guitar Portrait”. W 2020 brała udział jako muzyk w orkiestrze festiwalowej 58. Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego.
 
Maurycy Huf urodzony w 1992 roku w Dzierżoniowie. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie dr Bogusławy Porębskiej.
Jako uczeń, brał udział w licznych konkursach krajowych, m.in. był finalistą prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Makroregionalnego w Warszawie.
            Z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dr. hab. Michała Szczepańskiego. Brał udział w krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich doskonaląc swe umiejętności pod okiem m.in.: prof. Włodzimierza Obidowicza, prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Waldemara Andrzejewskiego, prof. Michaila Markova.
            Jako solista występował na wielu studenckich festiwalach pianistycznych. W 2015 wziął udział w koncercie Trampolina Młodych będącym częścią Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego „Clarimania”. Od 2015 regularnie występuje jako solista i kameralista w cyklu koncertów pod nazwą „Dolnośląskie Salony Muzyczne” odbywających się na terenie Polski, Czech i Niemiec.
            W 2016 został zaproszony na dwa festiwale muzyczne odbywające się we Włoszech wykonując muzykę F. Chopina i W.A. Mozarta. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
            Prowadzi działalność artystyczną z wieloma zespołami kameralnymi. Występował m.in. z kwintetem dętym na Festiwalu Poulenc’a we Wrocławiu oraz na Koncercie Inauguracyjnym Kursów Instrumentów Dętych w Dusznikach-Zdrój. Laureat II i III Akademickiego Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu.
            Oprócz działalności artystycznej prowadzi działalność pedagogiczną jako nauczyciel fortepianu oraz pianista kameralista. Obecnie zatrudniony w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu oraz w Społecznej Szkole Muzycznej II St. im. K. Kościukiewicza w Świdnicy.
            Od 2020 jako członek Zarządu Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina we Wrocławiu bierze czynny udział w organizacji wydarzeń muzycznych oraz promocji kultury w regionie.
 
Program koncertu:
Carl Philipp Emanuel Bach - Koncert d-moll Wq22
            I. Allegro
            II. Un poco andante
            III. Allegro di molto
Fryderyk Chopin - Mazurki nr 1,2,4 op.17
George Enescu - Cantabile et Presto
T. Boehm - Grand Polonaise, op. 16 
 
 
 
18 lipca 2021, godz.19.oo
 
Kacper Kaczmarek (ur. 2002) edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat. Absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie akordeonu mgr. Piotra Słocińskiego. Uczestnik wielu kursów muzycznych, m.in. międzynarodowych warsztatów akordeonowych w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W latach 2016-2019 czterokrotnie otrzymał nagrodę starosty ostrowskiego „Złoty Wiolinek” w uznaniu osiągniętych sukcesów artystycznych. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych: Słupeckie Spotkania Muzyczne (pięciokrotny laureat), Festiwal Akordeonowy „Harmonia Espressiva” w Sochaczewie (trzykrotny laureat), Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy „Harmonia Viva” w Trzebnicy (2018, I nagroda), Międzynarodowy konkurs akordeonowy International Music Competition w Serbii (2018 i 2019, laureat I nagrody). Tegoroczny zdobywca I nagrody w kategorii solistów i III nagrody w kategorii zespołów profesjonalnych na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Italia Award” we Włoszech oraz laureat I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Word Open Music Competition” w Serbii (Belgrad). Kacper wiąże swoją przyszłość z akordeonem, w czerwcu pomyślnie zdał egzaminy wstępne i od października tego roku będzie studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga gis-moll
            z drugiego tomu Das Wohltemperierte Klavier BWV 887
Domenico Scarlatti – Sonata fis-moll k. 25
Enrique Granados – Danza Española nr 2 op. 37
Mikołaj Majkusiak – Kaprys nr 2 na akordeon solo
Alexander Timoshenko – Sonata cz. 3 i 4
Isaac Albéniz – Asturias
 
Słowo o muzyce:
Maria Kozan (ur. 1997) jest absolwentką Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego im. K. Komedy-Trzcińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w klasie fortepianu prof. dr. hab. Roberta Adamczaka. Tegoroczna magistrantka studiów muzykologicznych i jednocześnie studentka drugiego roku studiów magisterskich z anglistyki o specjalizacji tłumaczeniowej i nauczycielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako muzykolożka od lat blisko związana z instytucjami kultury - początkowo jako słuchaczka i uczestniczka wydarzeń muzycznych, później także jako ich współorganizatorka i wolontariuszka (m.in. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu). Autorka tekstów popularnonaukowych o charakterze muzycznym w czasopiśmie internetowym Meakultura oraz okazjonalna tłumaczka tekstów z języka polskiego na język angielski dla czasopism muzycznych „Muzyka” i „Glissando”. Czynna prelegentka ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych: Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa „Wrota Wschodu - Bramy Zachodu” (Uniwersytet Wrocławski, 2018 rok), Ogólnopolski Zjazd Studentów i Doktorantów Muzykologii (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w 2018 roku, Uniwersytet Jagielloński w 2019 roku), Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Wokół humanistyki” (Uniwersytet Jagielloński w 2019 roku), Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uczta” (Uniwersytet Wrocławski, 2019 rok).
 
 
 
Koncerty zorganizowano ze środków Samorządu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz sponsorów

Kacper Kaczmarek Kinga Kubiak Maria Kozan Maurycy Huf