• Pokój 43

Premiera powieści Jolanty Sroczyńskiej-Pietz pt. „KSIĄŻĘ. Historia pewnego szaleństwa, czyli rzecz o Michale Radziwille”

07.09.2024

Premiera powieści Jolanty Sroczyńskiej-Pietz pt. „KSIĄŻĘ. Historia pewnego szaleństwa, czyli rzecz o Michale Radziwille”
 
Dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają do Pałacu Myśliwskiego Książąt Radziwiłłów w Antoninie na premierę powieści Jolanty Sroczyńskiej-Pietz pt. „KSIĄŻĘ. Historia pewnego szaleństwa, czyli rzecz o Michale Radziwille.”
 
07.09.2024,  godz.: 17:00
wstęp wolny
 
Michał Radziwiłł (1870-1955), ostatni ordynat przygodzicki, czarna owca rodziny, postać pełna sprzeczności i kontrowersji. Na różnych etapach swojego życia uważał się za Niemca, Polaka, Litwina, wychowany w ultrakatolickiej rodzinie, w Rosji przeszedł na prawosławie, romansując z Żydówką, był gotów przyjąć judaizm, by w końcu zadeklarować ateizm w III Rzeszy. Czy miał problem z własną tożsamością, czy po prostu był koniunkturalistą? Uzależniony od hazardu i leków, oskarżony o bigamię, uznany przez sąd za niepoczytalnego, autor wielu skandali opisywanych przez międzywojenną prasę. Na początku wojny podarował swój pałac w Antoninie Hitlerowi.
 
Powieść o tożsamości: co ją kształtuje i jak dochodzi do wykorzenienia? W jaki sposób człowiek staje się sam sobie obcy?
 
W powieści Książę podążamy za narracją fikcyjnego Kronikarza. To jego oczami obserwujemy-tytułowego bohatera, towarzyszące mu kolejne kobiety, służbę codziennie pracując pod presją kaprysów na wygody szalonego pana na Antoninie. Razem z nim wchodzimy też w świat miejscowych tajemnic i jesteśmy świadkiem kolejnych „pałacowych przesileń”.
Jolanta Sroczyńska-Pietz swoją ciekawą prozą harmonijnie połączyła realny i wyczarowany świat anto iński: burzliwy, mroczny, magiczny, zmysłowy, szaleńczy.
Piękna opowieść napisana z czułością o człowieku, który nikomu czułości ofiarować nie potrafił.
Antoniński Zmierzch Boga ułomnego.
 
Jolanta Sroczyńska-Pietz – historyczka, autorka powieści: Cień zegara słonecznego (2019), Światłoczuli (2021), współautorka Drogi do niepodległości. Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego (2008), laureatka stypendium kulturalnego Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2022), uczestniczka programu rezydencjonalnego Goście Radziwiłłów (2021i 2023).
Nauczycielka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Atut, inicjatorka Festiwalu im. Jerzego Waldorffa w Trzemesznie.