• Pokój 43

40. Jubileuszowe Konfrontacje Chopinowskie

20.08.2023

40. Jubileuszowe Konfrontacje Chopinowskie
Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie
lipcowe i sierpniowe niedziele 2023
 
20 sierpnia 2023, godz.19.oo
 
Recital fortepianowy
Maciej Pabich
W programie utwory Fryderyka Chopina i innych kompozytorów epoki romantyzmu.
 
 
 
Maciej Pabich
Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu. 
 
 Maciej Pabich urodził się w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie rozpoczął swoją edukację muzyczną. Studia pianistyczne ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Andrzeja Tatarskiego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie jest profesorem Klasy Fortepianu w macierzystej Uczelni. Prowadzi też klasę fortepianu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. J. Kaliszewskiej w Poznaniu. Jego uczniowie i studenci zdobywają laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. Prowadzi liczne seminaria metodyczne i warsztaty dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych na terenie całe-go kraju. Jest także zapraszany jako wykładowca mistrzowskich kursów pianistycznych. Często uczestniczy także w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Koncertuje jako solista recitali, koncertów kameralnych i koncertów symfonicznych w Polsce i wielu krajach Europy. Współpracował z wieloma wybitnymi dyrygentami, m. in. J. Salwarowskim, J. Simonowem, J. Maksymiukiem, A. Duczmal, B. Jarmołowiczem, M. Pijarowskim, G. Nowakiem. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, oraz płyt CD, głównie z muzyką polską. W ostatnich kilku latach dużo czasu poświęcił na odnaj-dywanie zapomnianych utworów polskich kompozytorów XVIII i XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polonezów.
Jest laureatem II nagrody oraz wielu nagród pozaregulaminowych dla najlepszego Polaka na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Liszta we Wrocławiu w 1999 r. W 1997 r. został laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz IV Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu. Władze samorządowe Poznania w ramach Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za 1999 r. przyznały M. Pabichowi Stypendium dla Młodych Twórców. Jury powołane przez Oficynę Wydawniczą „Głosu Wielkopolskiego” przyznało M. Pabichowi „Medal Młodej Sztuki” – prestiżową nagrodę środowiska poznańskiego.
Wraz z żoną Renatą Pabich tworzą duet fortepianowy Paderewski Piano Duo. Ich repertuar obejmuje dzieła na dwa fortepiany i cztery ręce od baroku do współczesności. Zespół koncertuje na terenie kraju i w wielu znaczących ośrodkach kulturalnych Europy.
Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Kameralistyki Fortepianowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.
 
Zorganizowano ze środków Samorządu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz sponsorów
przy współpracy Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
 
Wyjazdy autobusu w dniach koncertu ul. Wolności 20 (przystanek MZK), godz. 18.3o